İletişim ve Beden Dili

İnsan,her daim varlığını bildirmek ister. Bu nedenle iletişim kendimizi ifade etme biçimidir. Beden dili de iletişimimizin önemli bir kısmı. Bu konuyla ilgili okuduklarımın arasında yararlandığım bir kitabı sizinle paylaşmak istedim.

duygusal-iletisim-ve-beden-dilida83e25c4cf74ddddc73b0a0322100b8

Kitabın verdiği mesaj her şeyden önce iyi bir gözlemci olmak. Çünkü doğru ve dikkatli gözlem yaparak söyleneni çözümleyebilmek mümkün. Özellikle iş görüşmelerinde, sunumlarda, ilk tanışmalarda en önemli unsurdur beden dili. Bu nedenle beden dilini etkin kullanmak başarılı bir iletişim için gerekli. Ancak kişilere beden dili ile kendimi doğru ifade edeceğim derken ezber hareketlerden kaçının ve samimi olun.

Aristo, “İnsanın içinde işleyen her şey, dışında ifadesini bulur” demiş. İç dünyamızın dışa yansıması olan davranışlar, iyi analiz edilirse pek çok bilgi verir.  Beden dilinin en önemli sırrı samimiyettir. Bu nedenle beden dili ancak özümseme ve uygulamayla olur.

Bedenimizi ve sesimizi nasıl kullandığımızın farkına varmak kişisel değişim ve gelişimimiz yolunda atacağımız önemli bir adımdır. Özellikle biz yeni mezunlar için. Hem kendi bedenimiz üzerinde hakimiyet kurmak, hem de  karşı tarafın beden hareketlerinin taşıdığı anlamları fark etmek sadece kariyer yaşamımızın başlangıç  aşaması olan iş görüşmelerinde değil, yaşantımızın her aşamasında bize önemli avantaj sağlar.

60afb-bedendili

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.