Endüstri Mühendisi İnsan Kaynaklarında Neden Olmalı?

Mezun bir endüstri mühendisi olarak birçok farklı sektörlerde yer alan kurumlara iş görüşmelerine gidiyorum. Nadir de olsa endüstri mühendisinin sadece üretimde çalıştığını düşünenler, insan kaynakları ile ilişkisini bilmeyenler olabiliyor ve benden açıklamamı rica ediyorlar. Bu nedenle bugün bu konuya değinmek istiyorum. Amacım endüstri mühendisleri ne yapar?, nasıl bir bakış açısına sahip? kısaca anlatmak ve endüstri mühendislerinin insan kaynakları ile olan ilişkisine değinmek.

Endüstri mühendisliği var olan veya oluşturulacak sistemlerin kusursuz çalışabilmeleri için sistemler içerisindeki insan faktörünü hesaba katan ve süreçlere bütünsel bakış açısıyla bakabilen, bu farkıyla diğer mühendislik dallarından ayrılan disiplinler arası bir mühendislik dalı. Endüstri mühendisi, bulunduğu pozisyonda ve yer aldığı süreçlerde verimlilik, optimizasyon ve kalite odaklı çalışır. Verimliliği, etkinliği ve kaliteyi arttırmak için süreçler içerisinde didinir durur. Kurumun kazancının artmasında ve rekabeti korumada katkı sağlar.

İnsanın olduğu her sektörde var olduğumuz için sanayi mühendisliği ismi artık tarihte kaldı. Artık sadece fabrikalarda değil, hizmet sektörü içinde de çalışılıyoruz. Biz de mühendislik derslerimizin yanı sıra İnsan Kaynakları Yönetimi, Örgütsel Davranış vb. dersler alıyoruz. Hatta projelerimizi performans değerlendirme vb. ik fonksiyonları üzerine de yapıyoruz. O nedenle neden ik sorusu bana tuhaf geliyor.

Farklı sektörlerde yer alan endüstri mühendislerin neler yaptıklarını izlemek isterseniz tıklayın!

Endüstri Mühendisleri eğitim süresince edindikleri sorgulama, gözlem yeteneği, yaratıcı olma, analitik düşünme, en kısa sürede doğru karar verebilme ve var olan tüm süreçleri öğrenme ve uygulama yetenekleri ile sosyal yönlerini de ön plana çıkaran kişilerdir. Hem analitik hem de sosyal zekasını bir arada kullanmayı öğrenen endüstri mühendisleri işte bu nedenle İnsan Kaynakları uygulamalarında fark yaratabilecek kapasiteye ve yetkinliklere sahiptirler.

İnsanların nasıl düşündüklerini, durumlara karşı nasıl hareket ettiklerini, beklentilerini ve tepki verdiklerini analiz ederler ve insan faktörünü yönlendirirler.
Kurumun en önemli varlığı “insan”nın verimliliğini, motivasyonunu, kurum yapısını, kurum kültürünü benimsemesi ve işine hissettiği aidiyet duygusunu yükseltecek bir iş ortamı oluşturulması ve geliştirilmesinde insan kaynakları yönetimi çok önemli.
Bana göre eşit kriterlere sahip olan iki firmayı rekabet ortamında birbirinden ayırt eden en önemli özellik insan kaynaklarıdır. Endüstri mühendisleri de “insan odaklı” çalışma prensibi ile insan kaynağını verimli bir şekilde kullanmaya önem vermektedir.
Sonuç olarak, insana yapılan yatırımın geri dönüşümünü objektif kriterlerle ortaya koymak, verimliliği arttırmak, şirketin hedeflerine ulaşma hususunda katkısını yükseltmek insan kaynaklarında çalışan endüstri mühendislerinin de işidir.

Endüstri Mühendisi İnsan Kaynaklarında Neden Olmalı?’ için 3 yanıt

  1. Endüstri mühendisinin IK’da neden çalışması gerektiğini sık sık açıklamak durumunda kalan bir IK’cı olarak paylaşamınızı çok yerinde buldum. Teşekkürler.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s