ALES

Bugün Ales sınavına bende girdim. Bahar dönemine göre sonbahar dönemi daha kolay olduğu inanışı vardır ama bu tamamen yanlış önyargı kanmayın 🙂
Bu dönem, mantık soruları diğer yıllara göre daha fazlaydı ve metinler daha uzundu. Tabi birde bu dönem Ösym’nin şekerli,peçeteli,özel sınav silgili kalem kutusu ile bandrollü kitapçıkları kaliteliydi. Sınav ücretinin hakkını vermeye çalışma çabaları fark edildi 🙂 
Çıkışta ailelerinin elinden tutup gelen çoğu sınavzedenin konuşmalarına kulak misafiri oldum çoğu zamanın yetersizliğinden çoğu soruya bakamadıklarından şikayetçiydi.
Üniversitedeyken bir kere girerek geçen yıl ilk ales deneyimini yaşadım. Fırsatım varken ilk kez taktik yaparak ve çıkmış soruları çözerek hazırlandım.
En güzel yöntem, çıkmış soruları, süre tutarak çözmek, ardından yapamadıklarını/ yanlışlarını irdelemek. ALES için boşuna kaynak aramayın son 10 yılın çıkmış soruları ve çözümlerini içeren bir kitap almanız bence yeterli ayrıca internette videolu konu anlatımdan tutun konu özetlerine yüzlerce kaynak var. 
Ben sadece çıkmış soruları çözdüm çünkü birbirine benzer soru kalıpları karşınıza çıkıyor. Çıkmış soruları önce sayısal1,say2,söz.1 çözdüm sonra söz1,say2,say1 gibi farklı farklı başlangıçlarla süreyi etkin kullanmak için kendimi denedim durdum bir aydır.
Sonuç olarak zamanımı doğru kullanarak sınavda yarım saat kara geçtim 🙂 Hızlı kitap okuduğum için de sözel1 de en fazla 30 dk harcadım bu nedenle ayrıca tavsiyem hızlı okumayı öğrenin!:)
Önemli olan, süreyi etkin kullanmanın yolunu bulmak yoksa zamanın sınavda nasıl geçtiği 
anlaşılmıyor bile. 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.