İş Hayatında Stil

siyah-uzun-ceketli-kalem-etek-kombini-389x650Fotoğrafta görmüş olduğunuz bu kadın sizce nasıl bir görünüme sahip? Ciddi, güçlü, profesyonel ya da karamsar, soğukkanlı ? bu ve benzeri düşünceler  tanımadığımız bir kişiyi ilk gördüğümüz anda aklımıza gelen etiketlerden sadece birkaçı. İlk tanışmalarda tanıştığımız kişinin dış görüntüsü ile kafamızdaki o etiket bulutundan kişi hakkında ilk fikirleri ve ön yargıları hemen oluştururuz. Sonra da beden dili, duruşu, kullandığı kelimeler, ses tonu ve mimikler kişiye dair izlenimlerimizi tamamlar.

Karşımızdakini zamanla tanımaya başlayınca başta soğuk ve mesafeli bulduğumuz kişinin ne kadar cana yakın bir insan olduğunu ya da tam tersi biri olduğunu düşünür, ön yargılarımızı kırmaya başlarız. Bu durum tamamen algı yönetimi ile ilgilidir. Unutmayın ki görünümde, davranışta ve iletişimde tutarlılık insanlara güven uyandırır. Bunu yapabilmek için de kendimize her gün sormanız gereken kilit sorular var.

  • Bugün nasıl algılanmak istiyorum?
  • Nasıl bir ortamda  çalışıyorum?
  • Aldığım kıyafetler bu amacıma hizmet ediyor mu?
  • Dış dünyaya,insanlara verdiğim mesaj ne?

Bu sorular sayesinde yapacağınız akıllı alışverişler ve kıyafet seçimi gerçekten “giyecek hiçbir şeyim yok.” sözünü hayatınızdan çıkarmanıza yarayacak. Eğer bu sorulara dolabınızdaki seçimleriniz, aksesuarlarınız cevap veremiyorsa stilinizi yansıtamıyorsunuz demektir. Bu noktada sizi bu durumdan kurtaracak etkili bir önerim var. Ofisin de sohbet ettiğim Kişisel  Marka ve  İmaj Danışmanı Rüzgar Mira Okan’ın “Kendi Stilini rüzgar mira okan Yarat” kitabı. Bu kitap, hem kadın hem de erkeklere kendi stillerini oluşturmaya ve seçimlerinde daha seçici olmaya davet ediyor. Stilinizi gözden geçirmek,vücut tipinize uygun, doğru renk tonlarında giyinmek  isterseniz bu kitap biçilmiş bir kaftan!

İş hayatında stil sahibi olmak artık önemli. İş dünyasında başarılı isimler de stilleri ile ödül alıyor. Yanlış okumadınız! Rahmi Koç, Ali Koç, Oya Eczacıbaşı, Feryal Gülman, Demet Sabancı ve birçok isim stilleri ile az olan çoktur ilkesine önem veriyor ve düzenlenen organizasyonlarda stilleriyle ödül alıyor.

İş görüşmesine giderken giydiğimiz kıyafet, aksesuar seçimi, saç stilimiz, duruşumuz, beden dilimiz ve konuşmamız ile karşımızdakilere aslında kişisel markamızı  gösteriyoruz. Değinmeden geçemeyeceğim diğer konu ellerimiz. Beden dilimizde ellerimizi kullanır, ellerimizle kendimizi ifade ederiz. Erkekler, girdiği ortamda ellerine dikkat etmeli, bakımlı olmalı. Tırnaklarını yiyen birisini sıkıntıları olan, kendine karşı özensiz ve sorumsuz biri olarak algılarız. Aynı zamanda ense tıraşı, aşırı jöle kullanımı, aşırı tıraş losyonu kullanımı, çorap seçimi, beyaz gömlek içine giyilen atlet ve kıyafette renk uyumuna dikkat edilmeli. Kadınlar da aşırı makyaj, özel bir törene gidiyormuş gibi yapılan saçlar, aşırı parfüm kullanımı, ağır kokular da olumsuz imaj bırakır. Sade bir görünümüne sahip olmanızı ve taze (fresh) kokular tercih etmenizi öneririm.

İş Hayatında Stil” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.