Yeni Mezunun Özgeçmişi ve Geleceği

indirMezuniyet dönemi başladı. Geçen yıl bu zamanlar ben de elinde özgeçmişi ile yeni mezun olarak  iş başvurularında bulunuyor, mülakatlara gidiyordum. Bu süreci birkaç ay önce bitirmiş birisi olarak yeni mezun arkadaşlarıma önerilerim var.

Yeni mezun arkadaşım, arama motorlarında yüzlerce özgeçmiş örnekleri gördün, nasıl giyineceğini, nasıl davranman gerektiğini okudun. Mülakat videolarını ve sorulan soruları izledin, kalıplaşmış mülakat sorularına vermen gereken cevapları ezberledin, kurumların sosyal medya hesaplarını gözden geçirdin ve ik bloglarını okuyup tüyolar aldın. Görüşme davetleri de almaya başladın. Kendini artık hazır hissettiği düşünüyorsun.

İşte tam da bu aşamada tüm mezunların kendilerine sormalarını istediğim sorularım var:

  • Özgeçmişinin başvurduğun işler için net ifade edebildiğine inanıyor musun?
  • Yapacağın işler için özgeçmişinde hangi donanımlara sahip olduğunu yazdın mı ?
  • Mevcut durumunla başvurduğun pozisyona ve firmaya neler katabilirsin?
  • İlgi alanlarının, ideallerinin ve değerlerinin farkında mısın? Farkındaysan başvurduğun işle ilişkili mi?
  • Her gün gideceğin bir kurumun senin kariyerine,geleceğine neler katmanı istiyorsun? Başvurduğunuz firma ve pozisyon gelecek beklentilerine karşılık veriyor mu?
  • Gerçekleştirmek istediğin projelerin var mı? varsa başvuruda bulunduğunuz,görüştüğün firma yeni önerilere, fikirlere açık mı?

Şimdi ne düşünüyorsun? Mülakata gitmeye ya da yapılan iş teklifini kabul etmeye hazır mısın? 🙂

Unutmayın ki nereden, hangi bölümden mezun olduğunuz, nerelerde staj yaptığınız ya da çalıştığınız, hangi sertifikalara sahip olduğunuzu yazan özgeçmişiniz o ilana başvuran yüzlerce başvurudan sadece biri. Bu süreci yakın zamanda bitirmiş biri olarak, saydığım sorulara kendinizi tanıyarak vermiş olduğunuz cevaplarınız sizin farkındalığınızı ve diğer adaylardan farklılığınızı ortaya çıkaracak ön yazı yazmanızı ve ön görüşmeye davet almanızı sağlayacağından eminim.

Sorduğum sorulara cevap ararken ik cıların dilinden düşürmediği ister swot analizi ister smart analizi yapın ama ne yapacağınızı nasıl yapacağınızı siz belirleyeceksiniz. Önceliğiniz, kendinizin farkında olmak olsun. Özgüveniniz ve geleceğiniz ancak kendinizi tanımaktan ve bilmekten beslenir. Ne istediğini bilen, hedeflerine nasıl ulaşacağına dair adımlarını belirleyebilenler, vizyona sahip, yaratıcı ve yenilikçi olanlar ancak geleceklerini tasarlayabilirler.

Mülakatlarda klasikleşen önünüzdeki 5 yıl içinde kendinizi nerede gördüğünüz sorusu ile aslında gelecekten beklentinizi ve başvuruda bulunduğunuz pozisyondan beklentinizi öğrenmeye çalışırlar. Ellerinde ki geçmişiniz ile geleceğinize yön verecek bir yolculuğu başlatacak olan sizsiniz. Sadece tasarımı güzel olan bir özgeçmiş hazırlamak sizi bir adım öne geçirmez. Kendinizi tanımanız, hedeflerinizi ve beklentilerinizi bilmeniz  buna göre oluşturduğunuz öz geçmişiniz mülakatta kalıplaşmış cevaplar değil, kendi cümlelerinizle soruları yanıtlamanız gerekir. Böylece hem istediğiniz işi yapmaya başlarsınız hem de çalışan bağlılığını yükseltmeye çalışan insan kaynakları uzmanlarına yardımcı olmuş olursunuz.

Bu yazının yeni mezun arkadaşlarıma farkındalık yaratması ve faydalı olması dileğimle…

FuturistOzgelecegi

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s