İş Analizi Nedir?

Zorlu ve yorucu bir iş analizi projesi gerçekleştirdikten sonra bu konu hakkında yazmaya karar verdim. Hangi pozisyonların iş tanımı var/yok? Hangi pozisyonlar için iş analizi yapılacak? Kim/Kimlerle görüşülecek? gibi sorular, metotlar ve raporlarla geçen bir dönem geçirdim. İş analizi sürecine dalmak benim için güzel bir deneyim oldu. İnsan kaynakları yönetiminin birçok süreci iş analizi ile ilişkilidir. İnsan kaynakları planlaması, işe alım, performans, eğitim…

İş Analizi: Çalışan tarafından yapılan iş için gerekli olan görevlerin, bilgi, beceri ve eylemlerin tanımlandığı bir süreçtir. Bu nedenle iş analizi çalışmaları, kurumların belirledikleri vizyon, misyon, değer ve stratejilere ulaşmalarında kritik rol oynayan bir çalışmadır. Kurum içinde meydana gelen değişikliklerde de yeniden yapılması veya güncellenmesi gereken bir süreçtir.

iea-ra

İş Analizi, “işe göre kişi alma” ilkesini uygulayabilmek amacıyla yapılmaktadır.

Pozisyonun tanımını, sorumluluklarını, yetkilerini, yetkinliklerini ve çalışma koşullarını öğrenebilmek, diğer birimlerle bağlantısını öğrenmek, iş süreçlerine hakim olabilmek için iş analizi çalışması yapacaksanız size önerim:

 1. Araştırmacı, meraklı, gözlemci ve sorgulayıcı olun.
 2. Süreçlere bütünsel bakış açısıyla yaklaşın.
 3. Doğru soruları sorun.

Yapılan işleri öğrenmek için 5N 1K kuralından sorular üretebilir, bununla beraber süreçlerde yaşanan problemleri öğrenebilmek ve süreçleri iyileştirmek amacıyla çeşitli sorular hazırlayabilirsiniz. İş analizinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar; bilgi ve belge toplama, gözlem, görüşme ve anket yöntemidir. Bu yöntemleri ayrı ayrı uygulayabilirsiniz ancak benim önerim birlikte (gözlem-görüşme-anket yöntemleri bir arada) kullanmalısınız. Bulunduğunuz sektör, firma ve analizini yaptığınız işe göre de zaman ve metot etütleri de yapmanız gerekebilir.

İş analizi yaparken nelere dikkat edilmeli?    

 1. Sağlıklı bir analiz yapılabilmesi için çalışılacak bölümlerdeki çalışanlar süreç hakkında mutlaka bilgilendirilmelidir. Böylece daha doğru, ön yargı olmadan iletişim ve bilgi alış-verişi sağlanır.
 2. İş analizi yapılacak olan işin tüm süreçlerini öğrenebilmek için deneyimli ve gerekli bilgilere sahip olan kişilerle çalışılmalıdır.

İş Analizi Neden Önemli?

 1. İnsan kaynağını doğru planlamak için,
 2. Doğru işe doğru insanı seçmek için,
 3. Performans değerlendirmesini etkilediği için,
 4. Eğitim ve gelişim ihtiyacının tespiti için,
 5. Çalışan verimliliği için,
 6. Çalışanın kariyer yönetimi için.

İş analizi yapıldıktan sonra eden edilen bilgilerin ve sonuçların denetlenmesini öneririm.  Özetle, iş analizi süreci insan kaynakları yönetiminin temelidir ve süreçlerin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için yapılan iş analizleri oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.