İş Analizi Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zorlu ve yorucu bir iş analizi projesi gerçekleştirdikten sonra bu konu hakkında blog’umda yazmaya karar verdim. Hangi pozisyonların iş tanımı var/yok? Hangi pozisyonlar için iş analizi yapılacak? Kim/kimlerle görüşülecek? vb. sorular, metodlar ve raporlarla geçen bir dönem geldi geçti. Çoğu İnsan Kaynakları Uzmanı ya da yöneticinin en zevk almadığı işlerin başında iş analizi ve planlama olduğunu da gözlemlemiş oldum. İş analizi sürecine dalmak benim için iyi bir deneyim oldu. Gelelim konumuza…

İnsan kaynakları yönetiminin birçok süreci iş analizi ile ilişkilidir. İş Analizi, çalışan tarafından yapılan  iş için gerekli olan görevlerin, bilgi, beceri ve eylemlerin tanımlandığı bir süreçtir. Bu nedenle iş analizi çalışmaları, kurumların belirledikleri vizyon, misyon ve stratejilere ulaşmalarında kritik rol oynayan bir çalışmadır.

iea-ra

İş Analizi, “işe göre kişi alma” ilkesini uygulayabilmek amacıyla yapılmaktadır.

Sadece iş analizi çalışması için söylemiyorum. Bana göre bir insan kaynakları çalışanı ofiste sınırlı kalmamalı, sahada da çalışmalar yapmalı, çalışanlarla kahve molalarında bir arada olmalı. Kurumun diğer bölümlerine de gidip yerinde süreçleri ve problemleri öğrenmelidir. Pozisyon tanımını, çalışma şartlarını, sorumluluklarını ve yetkilerini öğrenebilmek, o pozisyonun diğer birimlerle bağlantısını öğrenmek, iş süreçlerine hakim olabilmek için gözlem yapmalı ve doğru sorular sormalıdır.

Bu nedenle iş analizi çalışması yapacaksanız araştırmacı ve sorgulayıcı olmalı, süreçlere bütünsel bakış açısıyla yaklaşmalısınız. Yapılan işleri öğrenmek için 5N,1K kuralından sorular üretebilir, bununla beraber süreçlerde yaşanan problemleri öğrenebilmek ya da süreçleri iyileştirmek amacıyla çeşitli sorular oluşturabilirsiniz.

İş analizinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar; bilgi ve belge toplama, gözlem, görüşme ve anket yöntemidir. Bu yöntemleri ayrı ayrı uygulayabilirsiniz ama bence kesinlikle birlikte (gözlem-görüşme-anket yöntemleri bir arada) kullanmalısınız. Bununla birlikte bulunduğunuz sektör, firma ve analizini yaptığınız işe göre de zaman ve metot etüdleri gerekebilir.

İş analizi yaparken nelere dikkat edilmeli?    

  1. Sağlıklı bir analiz yapılabilmesi için çalışılacak bölümlerdeki çalışanlar süreçler hakkında mutlaka bilgilendirilmelidir. Böylece daha sağlıklı bilgi alış-verişi sağlanır.
  2. İş analizi yapılacak olan işin tüm süreçlerini öğrenebilmek için deneyimli ve gerekli bilgilere sahip olan kişilerle çalışılmalıdır.
  3. Analistin, elindeki verileri sistemli bir şekilde analiz edebilecek ve raporlama yapabilecek kadar deneyime sahip olması gerekir.

İş Analizi Neden Önemli?

* Ücretlendirme, iş değerleme, performans değerlendirmesini etkilediği için,

* Çalışan verimliliği için,

* Eğitim ve gelişim ihtiyacının tespiti için,

* Doğru işe doğru çalışan seçmek için.

Özetle, iş analizi süreci insan kaynakları yönetimi fonksiyonunun temelidir ve bu fonksiyonların sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için yapılan iş analizleri çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s