X Kuşağı ve Y Kuşağı

bbc64-imagesYapılan her zirvede konuşmacılar inatla bize, bizi (Y Kuşağını) anlatmaya çalışıyor. Zirvelerde İK gündemine ve İK’nın geleceğine dair merak ettiklerim var. O konular ne yazık ki merak olarak kalıyor.  Gittiğim zirvelerde oturum aralarında konuşmacılar ile kısa bir tanışma fırsatı buldum. Genellikle çoğu bizimle (Y)  iletişim kurmak yerine üç vakte kadar başımıza neler geleceğini anlatıyor. Kartını vererek konuşmasını noktalıyor. Dinlemek yerine konuşmacı olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar.

Sadece zirvelerde değil, sosyal medyada da kuşak meselesi aldı başını gitti. Oysa asıl mesele kuşak probleminin altında yatan mesele iletişim problemi. Dinlediğim çok az insan gerçekten gençlerin gelecekten ve iş hayatından beklentilerini anlamış. 2 yıldır bu konunun üstüne bu kadar fazla gidildikten sonra hala uzaydan gelmişiz gibi konuşuluyor. Ey, X kuşağı korkma! Biz dostuz. demek geliyor içimden. Tecrübeleriyle bize iş yaşamında yol göstereceklere  şunu sormak geliyor içimden: Gerçekten bizimle çalışmak istiyor musunuz yoksa ötekileştirmek, kendinizin vazgeçilmez olduğunu ispatlamak (koltuk savaşı) için mi uğraşıyorsunuz?

Kimse de yaptığı kongrelerde, biz Y kuşağından kişileri de çağıralım, onlar da yöneticilerinden beklentilerini, yaşadıkları  zorlukları ve çalıştıkları kurumda yaptıkları yenilikleri, uygulamaları anlatsın demiyor. Yada birlikte çalışırken birbirimizden şunları öğrendik diyen X-Y kuşağı mensubu iki kişinin oturumu neden olmuyor?

Mehmet Erkan’da bu ay ki yazısında konuyla ilgili çok güzel  bir mektup yazmış. http://www.dijimecmua.com/flash/index.php?id=9209 linkinden ulaşabilirsiniz. Okumanızı rica ederek yazımı sonlandırıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.