Peryön Kongresi

İnsan kaynakları alanında tüm yılın ik gündemi ve geleceğin ik trendleri Peryön’ün düzenlediği 22.İnsan Yönetimi Kongresi’nde konuşuldu. Kongre, Sevilay Pezek Yangın’ın  V.U.C.A (Vizyoner ol, anla, netleş, çevik ol.) mesajı ile açılışını yaptı. Ardından 2 günlük yoğun bir kongre programı ile bizi baş başa bıraktı. Kongrede merakla gitmeyi hedeflediğim oturumların hepsine katılma fırsatım oldu. İşte oturumlardan detaylar…

Dr. Timonthy Clark “Kişisel İş Modelleme” konusuyla kongredeydi. Nedir bu “Kişisel İş Modeli” diyorsanız sözü Dr.Clark’a bırakıyorum. http://www.youtube.com/watch?v=cYG_K4qT3gY  Oturumda bizlere Facebook üzerinden örnek vererek modeli anlattı. Dr. Clark “Facebook’un iş modelinin amacı müşterilerin bağlantılarını kurmasını sağlamak ve böylece diğer müşterileri de çekmek.” diyerek modelin bütünsel bakış açısını ortaya koydu. Ardından kendi iş modelini de bizlerle paylaştı ve sıra sizde diyerek katılımcılara “kişisel iş modelleri” yaratmayı öğreterek keyifli bir oturuma imza attı.

Beslenme Çantası oturumlarında hakkımı Stratejik Networking den yana kullandım. Sandviçimi tam yemeye başlamışken Ertuğrul Belen hepimizi ayağa kaldırıp birbirimizle tanışmamızı istedi.  Sandviçle katılımcı kişi arasındaki seçimde zorlandığımı itiraf etmeliyim. Kısa bir bocalama yaşadıktan sonra neyse ki tanışma faslı kısa sürdü 🙂 Yazar Belen, iş hayatında hedeflerimize güçlü network ile kısa sürede nasıl ulaşabileceğimizi eğlenceli örneklerle anlattı. Türklerin tanışması ilk anda mesafeli iken memleket aynı ise yurt dışında Türk bulmuş gibi sevinip nasıl bir samimiyet içerisine girdiğimize de dikkat çekti.

Ardından stratejik network nasıl yapılır sorusuna cevap verdi. Stratejik Network: hedeflerinize ulaşmada size kim/kimler yardımcı olabilir, nasıl destek olabilir bunları düşünerek harekete geçmek ve network kullanmak. Sosyal ağların network olduğunu belirten Belen, İK Bloggerlarının birbirini takip edip kahve günlerinde bir araya gelmesini umarım kısa zaman içinde verdiği örneklerin içerisine katar diyor ve biraz blogger yarışmasından bahsetmek istiyorum.

Peryön’ün 2.sini düzenlediği İK Blogger Yarışması’nın birincisi, arkadaşım Zuhal Aslan oldu. http://www.ikulis.net/  Kendisini ve finalistleri tekrar tebrik ederim.

Gelelim ik gündemindeki diğer konulara. Son yıllarda geleceğin en önemli insan kaynakları trendi: Yetenek Yönetimi. Oturumun ana mesajı ise: İçindeki acunu keşfet!

Bu alanda yapılan çalışmalar, işin bilimselliğini de artırmış durumda. Entegre yetenek yönetimi (iş hedeflerini destekleyecek yetenekleri işe getirmek) bugünün ve geleceğin trendi haline geldi! Yetenek avcıları, kişinin potansiyeli, yaptığı işler, birikimleri ve hedefleri ile kişi ile ilgili tüm bilgilere bütünsel bakış açısıyla yaklaşarak yetenekleri yakaladıklarından bahsettiler. İş bilgisi, işi anlama kapasitesi ve şirket iklimine uyum yetenek avcılarının kişilerden bekledikleri özellikler.

Peki insanın limitleri? Potansiyeli? Dünyada insanların potansiyelinin önem kazanıldığını, araştırılmaya başlanılmış. Murat Yeşildere, bu konuda 2011 yılı Amerika’da yapılan araştırmalardan da bahsetti. Araştırmalar üniversiteye gidenlerin %38’inde üniversiteyi bitirdikten sonra kişide hiçbir fark yaratamadığını ortaya çıkarmış. O zaman üniversite, kişinin potansiyelini, yetkinliklerini ortaya çıkarmada ne kadar etkin rol oynuyor?

Murat Yeşildere kişilerde aranılan 3 yönetsel yetkinlikten de bahsetti. 1. Sonuç Odaklılık 2. Stratejik Düşünme 3. Değişimi başlatmak ve liderlik edebilmek. Murat Yeşildere’nin katılımcılara mesajı: Yetkinlikler ancak doğru tekrarlarla gelişir.

Oturumda bir diğer çarpıcı konu ise etnik kurulların kurulmasıydı. Türkiye, yönetim kurullarında ve iş yaşamında cinsiyet eşitliğini konuşurken batıda yönetim kurullarında yakın zamanda bir etnik kurul kurulması gündemde.

Üretken kadınlara en güzel örnek Ümmiye Koçak’tı. Geçen yıl “Çılgın Teyzeler” programında kendisini takdirle izlediğim Ümmiye Koçak’ı bu yıl kongrede bir oturumda yan yana oturarak yüz yüze tanıma fırsatı buldum. Ümmiye teyze geçen yıl Türkiye’de yaptığı çalışmalarıyla ve üretkenliği ile kendisinden söz ettirmişti. Bu yıl ik bloggerlarının arasında da çok konuşuldu ve birçok blogger kendisinden söz etti.

2.günden değinmek istediğim bir başka bir oturum Kendini Yönetebiliyorsan: Welcome to well-being! konusuyla Serkan Gülener’e ait. Oturumun sorusu: İyi olma halimiz sizce neye bağlı? Bence olaylara karşı düşünme şeklimiz ve yaptıklarımıza bağlı.  İyi olabilmek için kişisel farkındalığımızı yaratmamız, kendimizi tanıyıp, öz eleştiri yapmamız gerekiyor. Serkan Bey, kişisel farkındalığımızı yaratmak için kendi arşivimizi yapmamız gerektiğini söyledi. Bence de ister günlük tutun isterseniz blog yazın ama geçmişiniz bırakın size geleceğiniz için hizmet etsin. Oturumun ana mesajı: Ürettiğimiz kadar var olabiliriz.

Bilgisayarın başında yazı yazarken fark etmiyorum ama yazdıklarımın hedef kitlem içinde olan insanların hayatında ik’ya dair farkındalık yaratabildiğini bu yarışma sürecinde görmek beni motive etti.  Yarışma sayesinde Mühendisin İK’sı adlı blogumun ilk kez hedef kitlesine nasıl ulaştığına şahit oldum. Hiç tanımadığım  endüstri mühendisi öğrencileri, ik yönetimi okuyanlar  ve iş hayatında başarılı endüstri mühendislerinden çok güzel mesajlar aldım. Bu imkanı sunduğu için Peryön’e teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.