İş Hayatında Kariyerin Yeni Yolları

IMG_9592İK Bloggerı Cengiz Çatalkaya’nın büyük bir emekle yazdığı ve gönderdiği Kariyer 2.0 adlı kitabını elime aldığım gibi bir solukta okudum.

Kariyer 2.0, iş arama sürecinden yetenek yönetimine, mülakatlardan sosyal medya ve bloglara kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahip. Hem üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlara hem de iş hayatının yakın geleceğini merak edenlere hitap ediyor.

Üniversitede okuyan ve yeni mezun arkadaşlarım “Yeteneğiniz ve Hayalinizdeki İş” bölümünde şimdi ve gelecekte de konuşacağımız yeteneklerimizi nasıl yöneteceğimize, güçlü yanlarımızı nasıl ortaya çıkarabileceğimize dair tavsiyeler bizleri bekliyor. Bu konuyla ilgili kitapta Atatürk’ten bizlere mesaj da var.

 “Gençlerin en önemli meselesi meslek seçimi olmalıdır.  Herkes yeteneğine göre bir meslek ve mevkide görev yapmalıdır.  Gençler mesleklerin dıştan görünen faydalarına kapılıp mesleği seçerlerse, mesailerini boşa harcamış olurlar. Bunun sonucunda da başarısız olurlar, kariyerlerinde yükselemezler ve kendilerine başarısız görüp mutsuz olurlar.  Ayrıca yeteneklerine uygun bir meslek seçmedikleri için başkasının doldurabileceği bir mevkiyi  de işgal ederek o kişinin de hakkını gasp etmiş olurlar. “

Devamı…  http://www.yetenekvekariyer.com/ataturkun-kariyer-ve-meslek-secimi-uzerine-gorusleri/

İşe alımcıların özgeçmişlerde hangi bölümleri gözden geçirdikleri bakış izleme teknolojisi ile ortaya çıkmıştı. Kitabın “İş Arama Süreci ve CV Hazırlama” bölümünde bakış izleme teknolojisiyle yapılan araştırmaya da yer verilmiş.Özgeçmişte bu alanlar nereleri acaba diye aklınızda soru işaretleri varsa ve onlarca başvuru arasından özgeçmişinizle 6 saniyede nasıl fark edileceğinizi merak ediyorsanız aradığınız tüm cevaplar bu bölümde!

Sosyal medyadan uzak olan büyüklerimiz “Sosyal Medya ve Kariyer” bölümü sizin için tam bir rehber niteliğinde. Özellikle kariyerim için sosyal medyayı nasıl kullanmalıyım diye kendinize soruyorsanız püf noktalarını bu bölümde öğrenebilirsiniz.

Y kuşağı olup her dakika sosyal medya ile iç içe olan ama hala Linkedln’i kullanmayan ya da hesabı olsa da güncel olmayan kişiler var. Bu noktada mezun olma yolunda ilerleyen arkadaşlarıma bir tavsiyem var. Linkedln’i lütfen network ve kariyer ağı gibi düşünerek profilinizi oluşturun ve güncel tutun. Belki merak ettiğiniz ve birçok konuda kaçırdığınız fırsatlar Linkedln’de yer alıyor.

Ayrıca blog yazmanın faydaları ve iyi bir blog yazmanın sırrı da aktarılmış. Kitabın “Takip Edilecekler” bölümünde ben de Cengiz Çatalkaya’nın yer verdiği isim ve blogtan biriyim. Neden siz de kendi alanınızla ilgili blog açarak kendi mesleğinizden insanlarla tanışmıyorsunuz? Belki blog size bambaşka kapılar açabilir. 🙂

 

İş Hayatında Kariyerin Yeni Yolları” için bir yanıt

  1. […] Kariyerinizi şekillendirecek olan bu kitap sizlere geleceğinizde de kullanabileceğiniz çeşitli öneriler sunuyor. Kitapla ilgili yazım: https://cerenbandirma.wordpress.com/2014/11/15/degisen-is-dunyasinda-basarili-bir-kariyerin-yeni-yol… […]

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s