Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Harekete geçmek için istek duyma anlamına gelen movere sözcüğünden gelen motivasyon! Keşke kelimeleri bulmak kadar kolay olsa insanların motivasyonunu artırmak.

k_07101730_amac807go776rseli

Herkes, kendisine değer verildiği, değerli hissettiği bir ortamda çalışmak ister. Çalışırken yüksek performans göstermesi ise, iş ortamından memnun olmalarına, işlerinde anlam bulmalarına bağlıdır. Çalışanların iyi geri bildirimler aldıkları durumlarda gösterdikleri performansın daha yüksek olduğu araştırmalar sonucunda da kanıtlandı. Kurumlar belirledikleri amaçlarına ulaşmak ve performansı artırmak istiyorsa; işe uygun çalışanı seçmeli, öğrenme ve gelişim imkanı sunmalı, çalışanlar yaptığı işi ve katkısını anlamlı bulmalı, kendini değerli hissetmeli. Yöneticilerin de ekiplerini takdir etmesi, başarı duygusu yaşatması, işi yapma heyecanını kaybettirmemesi dış ödüllerden daha değerlidir.

IBM, bu konuyla ilgili uyguladığı yöntemleri 5 başlık altında toplayarak bizimle paylaşmış.

  1. Özgür İfade Uygulaması: Çalışanlara soru sorma, istek ve öneride bulunma imkanı verilmekte, çalışan kimliği gizli tutulmaktadır. Program yöneticisi gelen talepleri özelliklerine göre ilgili birimlere çözüm için aktarmaktadır.
  2. Açık Kapı Uygulaması: Yönetici çalışanların danışmanıdır; onların yardım istediği hiçbir zamanı geri çevirmemektedir. Çalışanlara sorunların çözümünde yalnız olmadıkları gösterilmesi amaçlanmıştır.
  3. Görüş Alma Araştırmaları: Çalışanların işletmeden memnun olup olmadıkları sorgulanmaktadır.
  4. Çalışanın İşletme İle İlgili Düşünceleri: Çalışanlara hangi konularda bilgi edinmek istersiniz? Var olan bilgilendirme sisteminden memnun musunuz? İletişimin artırabilmesi için neler yapılabilir? gibi sorular sorulmaktadır.
  5. Öneri Programı: Çalışanların işletmeye yapacağı her öneri ciddiye alınmak ve değerlendirilmek zorundadır. Uygulamaya alınan her önerinin bir yıl içinde saylayacağı tasarrufun %25’i öneriyi yapan kişiye ödül olarak verilmektedir.

“Motivasyon dışarıdan içeriye değil içeriden dışarıya hareket eden bir süreçtir. Bir yönetici kimseyi motive edemez. Yöneticinin işi, çalışanların psikolojik ihtiyaçlarını karşılayan çalışma ortamları yaratmaktır. İnsanlar ancak ihtiyaçlarının karşılandığını görürse optimal motivasyona sahip olabilirler.” Nancy Biggar

Yararlanılan Kaynak:

* blanchard.com.tr

*Çalışan mutluluğu bazı kurumların neler yaptıklarına göz atmak isterseniz https://cerenbandirma.wordpress.com/2014/03/12/calisanin-mutluluguna-deger-verenler-neler-yapiyor/okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.