MOVERE |MOTİVASYON

Hareket etme anlamına gelen movere sözcüğünden ortaya çıkan motivasyon, yılın son yazı konusu. Sözcüğü bulmak kadar kolay olsa keşke insanların motivasyonunu ve verimliliğini artırmak.

k_07101730_amac807go776rseliÇoğu kurumun sıkça unuttuğu şey var o da her çalışanın, kendisine ve fikirlerine değer verildiği bir ortamda çalışma isteği. İnsanların çalışırken yüksek performans göstermeleri, yaptıkları işten ve bulundukları iş ortamından memnun olmalarına bağlıdır. Çalışanların iyi geri bildirimler aldıkları durumlarda gösterdikleri performansın daha yüksek olduğu araştırmalar sonucunda da kanıtlandı. Kurumlar belirledikleri amaçlarına ulaşmak ve performansı artırmak istiyorlarsa; işe uygun çalışanı seçmeli, çalışanların ihtiyaçlarına ve beklentilerine kulak vermeli ve bu beklentileri dikkate alarak kurumsal amaçlar belirlemelidir. Tabi insan kaynakları bölümü de unutmamalı, ik ekibini de motive etmelidir.

1938 yılından beri Türkiye’de teknolojik çözümleriyle var olan IBM’in bu konuyla ilgili uyguladığı yöntemler 5 başlık altında toplamış. İşte bu maddeler:

  1. Özgür İfade Uygulaması: Çalışanlara soru sorma, istek ve öneride bulunma imkanı verilmekte, çalışan kimliği gizli tutulmaktadır. Program yöneticisi gelen talepleri özelliklerine göre ilgili birimlere çözüm için aktarmaktadır.
  2. Açık Kapı Uygulaması: Yönetici çalışanların danışmanıdır; onların yardım istediği hiçbir zamanı geri çevirmemektedir. Çalışanlara sorunların çözümünde yalnız olmadıkları gösterilmesi amaçlanmıştır.amac-proses-insan
  3. Görüş Alma Araştırmaları: Çalışanların işletmeden memnun olup olmadıkları sorgulanmaktadır. Her yıl yapılmaktadır.
  4. Çalışanın İşletme İle İlgili Düşünceleri: Çalışanlara hangi konularda bilgi edinmek istersiniz? Var olan bilgilendirme sisteminden memnun musunuz? İletişimin artırabilmesi için neler yapılabilir? gibi sorular sorulmaktadır.
  5. Öneri Programı: Çalışanların işletmeye yapacağı her öneri ciddiye alınmak ve değerlendirmek zorundadır. Uygulamaya alınan her önerinin bir yıl içinde saylayacağı tasarrufun %25’i öneriyi yapan kişiye ödül olarak verilmektedir.

Çalışan mutluluğu için çalışan bazı kurumların neler yaptıklarına göz atmak isterseniz https://cerenbandirma.wordpress.com/2014/03/12/calisanin-mutluluguna-deger-verenler-neler-yapiyor/okuyabilirsiniz.

Herkesin yeni bir işe girerken beklentileri vardır. Bu beklentilerin karşılanacağı düşüncesiyle işi seçer ve çalışmaya başlar. İşin ve iş yerinin sağladıklarına bağlı olarak çalışanın motivasyonu ve performansı değişkenlik gösterir. Kişiler yeni bir kuruma adapte olmaya başladığı ilk zamanlar ya da iş hayatında ki kırılma noktalarında olumsuzlara odaklanır ve önceki deneyimleri ile kıyaslamalar yapar. Bu değerlendirmeler sonucu kişide oluşan hisler ve ön yargılar kişinin motivasyon deneyimini oluşturur. Herkesin kendine has, kişisel özellikleri ve motive eden değerleri bulunur. Performans düzeyi bir ölçüde çalışan insanın kişisel özelliklerine,yeteneklerine,inanç ve değerlerine bağlı bulunmaktadır. Önemli olan yaşantımızda ki kişisel motivasyon kaybını nerede yaşadığımızı bulmak.

Bu konuyla ilgili en güzel açıklama Nancy Biggar’a ait.

Nancy Biggar, “Motivasyon dışarıdan içeriye değil içeriden dışarıya hareket eden bir süreçtir. Bir yönetici kimseyi motive edemez. Yöneticinin işi, çalışanların psikolojik ihtiyaçlarını karşılayan çalışma ortamları yaratmaktır. İnsanlar ancak ihtiyaçlarının karşılandığını görürse optimal motivasyona sahip olabilirler.”

Yararlanılan Kaynaklar: blanchard.com.tr

İlgili Diğer Yazılarhttps://cerenbandirma.wordpress.com/2014/04/05/motive-olmak-ya-da-olamamak/  https://cerenbandirma.wordpress.com/2014/04/24/bu-mumkun/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s