MCT İK ZİRVESİ 2015

MCT Danışmanlık tarafından düzenlenen ve 20.yılını kutlayan İK Zirvesi iki gün boyunca katılımcıları içsel yolculuğa çıkararak “Varlığınla Fark Yarat” mesajını verdi. Bu zirve daha önce katıldığım ik zirvelerinden biraz farklıydı. Katılımcılara hem keyifli anlar yaşatan hem de bağış yapabilecekleri bir ortam sağlanmıştı. (Bir ik zirvesinde kök hücre bağışı da yapabileceğim aklıma gelmezdi.)

Fırtınalı ve karlı havayı aldırış etmeden heyecanla gittiğim zirve “Sahne sizin, varlığınızla fark yaratın!” mesajıyla başladı. Ardından konferans moderatörü Dr. William Isaacs, iletişimin etkin varlığından bahsetti. Dr. William Isaacs “Birbirini dinlemek ve varlık göstermek çok önemli! Çünkü varlık göstermek fark yaratmaktır.” diyerek sahneyi Dr.Rama Mani’ye bıraktı.

 World Future Council Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Rama Mani “Dünyaya Kendi Değerlerimizle Nasıl Katılırız?” sunumu ile sahnedeydi.

IMG_0981

Kalbin dört odacığından yola çıkarak herkesin liderlik yüreğine sahip olduğunu anlattı. “Kalp dört oda, her odanın becerileri var. Farkındalık, cesaret, yaratılıcılık ve bağlılık.”

“Farkındalık liderliğin özel becerisidir. Çünkü size göz verir. Hep önünüzde olan ama göremediğiniz çözümleri görürsünüz. Risk ne olursa olsun cesaretle kendinizi bulursunuz ve bu yüzden cesaret liderin yeteneklerinden biridir. İç varlığınızı bulduğunuzda engeller yaratıcılığa katkı sağlar. Bağlılık liderin en büyük becerisidir. Kendi varlığınızla toprağa doğaya topluma bağlandığınızda mucizeler olur.”

Rama Mani: Hayattaki davanızı bulun ve onun için yaşayın. diyerek sunumunu bitirdi.

Küresel Yönetim Çeşitlilik Merkezi Direktörü Prof. Celia de Anca, konuşmasın da kimliğimizle varlık göstermenin önemini vurguladı. Kendimizi tanıyıp var olan farklılığımızı ortaya çıkarmamız gerektiğini ve bizi biz yapan farklı kimliklerimizi yaratmamızın önemine değindi.
Prof. Celia de Anca “Hem kendimizi ait hissedebilmeli hem de farklılıklarımızı gösterecek cesaretimiz olmalı.” diyerek oturumun mesajını verdi.

Uluslararası İletişim Danışmanı ve Yönetici Danışmanı Susan Huskisson, kişilerin kendilerine güven duymalarının önemine değindi. Özellikle iş hayatında!

Susan Huskisson: Güvensiz hissettiğimizde kendimizi küçültüyoruz. diyerek beden dilinin önemini vurguladı. “İnsanlara mesajı siz veriyorsunuz PowerPoint değil.”

Susan Huskisson “Sakin, kendinden emin enerji her zaman işe yarar. Unutmayın hayatınız sizin sahneniz!”
Oturumun mesajı: İnsanlar ancak var oldukları ve kendilerine güvendikleri zaman etki yapabilir.

Lift International Kurucu Ortağı Brian Mayne “Varlık Haritanı Yarat” sunumunu merakla bekliyordum. 20’li yaşlarda başarılı iş hayatına sahipken 30’lu yaşlarda her şeyini kaybeden ve hayatını sıfırdan şekillendiren bir insan. Okuma yazmayı da 30’lu yaşlarında öğrenen biri nasıl bu kadar başarılı olur diye merak  ediyorsanız okumaya devam.

IMG_1025 (Yıllar önce İstanbul’dan satın aldığı takım elbise ile sahnede!)

Brian Mayne, düşündüğünüz şey olduğunuz şeydir. Ne düşünürseniz osunuz. mottosu ile hareket eden bir kişi.  Başarısının sırrı hedef belirleme haritasını kullanmak. Hedef belirleme haritası oluşturduğumuzda bilinçaltımıza komut verdiğimizi ve olumlu düşünce ile eylemlerimize yön verdiğimizi söyledi. www.goalmapping.com adresinden hedef belirleme haritasınızı oluşturmak için destek alabilirsiniz.

Brian Mayne katılımcılara mesajı: Zihnimiz, duygularımızı tetikler ve duruşumuzla var oluruz.

Engelsizkariyer.com kurucusu Mehmet Kızıltaş
B9oXeepIIAE9XhI

Geçen yıl hikayesiyle tüylerimi diken diken eden bir Supermen’di o. Bu yıl, ön yargılarla savaşan bir Don Kişot! Engelli insanlardan ziyade engelleri koyan zihniyetin farkındalığını ortaya koydu. Bir de engellere rağmen yeteneklerini sergileyenleri örnek gösterdi. Mehmet Kızıltaş’ın katılımcılara mesajı: Varlığıyla fark yaratanlar bizi harekete geçirenlerdir.

Nelson Mandela’nın danışmanı ve “Leading Like Madiba” Kitabının Yazarı Dr. Martin Kalungu-Banda konuşmasında herkesin benliğinin farkında olunmasını ve yaşamının anlamını bulması gerektiğini vurguladı.

Kalangu-Banda kendimize bakma cesaretini göstererek, fark yaratabileceğimize dikkat çekti. “Liderler varlık gösterme becerisini göstermeli. Kendimizi varlığımızın ötesine geçiriyoruz. Sadece beyin değil, kalbimizle de düşünmeliyiz. Kalp ve duygumuzun farkında olmalıyız. Bu nedenle iç sesimizi dinlemek için molalara ihtiyacımız var. Bunun sonucunda daha güçlü bir biçimde katkı yapabiliriz.” dedi.

Eskiden insanların sadece akılla karar vermelerini isteyenler, duygularını bir tarafa bırak profesyonel davran diyenler dijital çağda duygulara önem vermeye başladı.

Kalungu-Banda sunum mesajı: Varlığımızla fark yaratmanın asıl anahtarı, önce kafalarımızdaki değil, yüreklerimizdeki kapasitedir.

Ayşe Arman ve Kağan Dağtekin – Borusan Otomotiv Premium Kiralama IMG_1057Çalışan sadakatinin formülünü veren ve bu formülü araştırmalarıyla kanıtlayan oturuma ilgi fazlaydı. Bu ilginin bir diğer nedeni de Ayşe Arman’dı.

Premium otomobil çalışan sadakatinin ve motivasyonun anahtarıymış. Bunu ben değil Kağan Dağtekin söylüyor. Yaptıkları araştırmalar sonucunda üst segment otomobil kullanan insanların kendilerini daha itibar sahibi, saygı duyulan ve şirketin değer verdiği bir çalışan olarak hissettikleri ortaya çıktı. Kağan Dağtekin: Maaş paketini görme şansınız yok ama şirketin çalışanlarına sunduğu en görünebilir şey otomobil!

2 gün boyunca içsel yolculuk, kendini keşfetme ve farkındalık dedik ve zirve sonunda motivasyonu, sadakati otomobile bağladık. Zirvede emeği geçen MCT ekibini ve gizli kahramanlarını tebrik eder, davetlerinden dolayı teşekkür ederim.

IMG_1038

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.