ENGELSİZ DÜŞÜN

Engelli bireyler yaşantılarının her alanında fırsat eşitsizliği ve ön yargılar ile mücadele ediyor. Türkiye’de Vodafone Vakfı’nın desteğiyle çalışmalarını yürüten Düşler Akademisi 2 bin engellinin istihdamına yönelik çalışmasıyla dünyaya model oluyor. SAP, enformasyon teknolojisi alanında başarılı oldukları için otistik insanları işe alıyor ve global olarak mevcut 66 bin çalışanın en az %1’lik kısmının 2020’ye kadar otizmli çalışanlardan oluşmasını hedefliyor. Geçen gün görme engelli orta yaşlı biri ihtiyaç duydukları bir fikri ekranlarda paylaştı. Görme engelliler otobüs ve metro içinde durakları duyabiliyor ama herhangi bir otobüs durağında beklerken hangi durakta olduğunu ve hangi otobüsün geldiğini duymuyor. Umarım ekranlarda dile getirilen bu talebi belediyeler dikkate alarak engellilerle birlikte projeler üretir.

Özellikle engellilerle doğru iletişim kurmak istihdama yönelik seçimlerde insan kaynakları çalışanları için de önem kazanmalı. İşverenlerin kota anlayışı nedeniyle engellilerin vasıfları ne kadar yüksek olsa da vasıfsız çalışan muamelesi ile birlikte ve arka planda tutma zihniyeti var. Bu yazımda özellikle engelli bir kişi ile daha önce hiç görüşme yapmamış kişiler için önerilerimi paylaşmak istiyorum.

  • Görme engelli biri görüşmeye geldiğinde eğer talep etmiyorsa başka birinin aracılığıyla değil kendisi ile konuşun. Yardım etmek istiyor fakat ne yapacağınızı bilemiyorsanız kendisine nazik bir dille sorabilirsiniz. Yönlendirmelerinizi engelli kişinin konumuna göre yapın.
  • Duyma ve Dil engeli olan birisiyle konuşurken normal ses tonu ile anlaşılır ve daha yavaş konuşun. Ağız hareketlerinizi abartmayın.
  • Ortopedik engeli olan birisi sizden istemediği sürece tekerlekli sandalyesini itmeyin, değnekleri varsa koluna girmeyin. Nazik bir dille yardım teklif edebilirsiniz. Konuşurken koltuk hizanızı göz teması kuracak şekilde ayarlayın.
  • İşitme engelli bireylerle iletişim kurarken göz teması kurmak çok önemli. Söyleneni anladığınızda tekrar edip doğruluğunu onaylamasını bekleyin.

Engelli bir adaylar ile görüşürken engelliliği üzerine yoğunlaşılan sorular yerine pozisyon ve çalışma ortamına uygunluğunu sorgulayan teknik sorular yöneltilmesi gerektiğini hatırlatmak isterim. Engellilerin görüşmelerde baskı ve stresi hissettiği konu, yapabileceklerini ve potansiyellerini anlatma fırsatı verilmeden sadece engel odaklı görüşme yapılması. Engelli bir bireyin eğitim durumu, deneyimleri ve potansiyeli ile ilgilenmeyip engel durumuna odaklanmak bir insan yapılabilecek en büyük ayrımcılık olarak düşünüyorum.

10656455_10153276961918846_226741697_n
Görsel Kaynak: Engellilerle 360˚ İletişim kitabı

İşe alım sürecinde dikkat edilmesi gereken diğer detay engel oranı ve engel oranları arasındaki farklılıklar. Özellikle yayınlanan ilanlarda engel oranı sınırlamaları yapılır. Ancak engel oranları her engel grubu arasında da farklılık gösterir. Örneğin %60-%80 oranında bir engellinin başvurusunu gören insan kaynakları uzmanı, oran gereği adayın ağır engelli olduğu kanısına vararak olumsuz başvurusu olarak değerlendirir. Oysa o engelli aday sahip olduğu engel grubunda koltuk değneği ya da hiçbir şey kullanmayan bir kişi olabilir. Bu nedenle engel grupları ve bu grupların engel oranları hakkında yeterli bilgi sahibi olunmaması uygun aday bulma şansını azaltıyor. Nitelikli, engelli aday arıyorsanız www.engelsizkariyer.com  sitesinde ki özgeçmiş bankasından yararlanabilirsiniz. Binlerce engelli adaylarla ilgili engel grubu, engel oranı gibi bilgilerine erişebilir, istediğiniz şartlara uygun adaylara ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Engellilerle 360˚ İletişim kitabını okumanızı öneririm.

Yararlanılan Kaynak: Mehmet Kızıltaş, Engellilerle 360˚ İletişim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.