ENGELLİLERİN GELECEĞİ İÇİN ENGELSİZ DÜŞÜN

İş hayatında birey olarak kabul edilmek engellinin en büyük ihtiyacı. Çünkü yaşantılarının her alanında ön yargıyla ve fırsat eşitsizliği ile savaşmak zorunda kalıyorlar. Türkiye’de fırsat verilirse bir engelli güçlü yönlerini avantaja çevirebilir. Örneğin, Avrupa’da görme engelli bireyler istihbarat servisinde çalıştırılıyor. Çünkü görme engelli bir kişi işitsel konuda çok iyidir. Türkiye Vodafone Vakfı’nın desteğiyle çalışmalarını yürüten Düşler Akademisi, eğittiği 2 bin engellinin istihdama yönelik çalışmasıyla dünyaya model oluyor. SAP, enformasyon teknolojisi alanında başarılı oldukları için otistik insanları işe alıyor. Bunun yanı sıra global olarak mevcut 66 bin çalışanın en az %1’lik kısmının 2020’ye kadar otizmli çalışanlardan oluşmasını hedefliyor.

Geçen gün görme engelli orta yaşlı bir bey ihtiyaç duydukları bir fikri ekranlarda paylaştı. Görme engelliler otobüs ve metro içinde durakları duyabiliyor ama herhangi bir otobüs durağında beklerken hangi durakta olduğunu ve hangi otobüsün geldiğini duymuyor. Bu nedenle belediyeler engellilerle birlikte projeler üretmeli ve çalışmalı. Özellikle engellilerle doğru iletişim kurmak özellikle istihdama yönelik seçimlerde insan kaynakları çalışanları için önem kazanmalı. İşverenlerin kota anlayışı nedeniyle engellilerin vasıfları ne kadar yüksek olsa da vasıfsız çalışan muamelesi ve arka planda tutulma zihniyeti var. Bilgi eksikliği nedeniyle engelli bireye karşı ön yargı oluşturmayın.

10149870_10153276962213846_1185840481_nEngelli bir kişi ile görüşme süreci nasıl olmalı? Diye sorduğum bazı insan kaynakları uzmanı arkadaşlarım şaşırdılar. Çünkü onlarda daha önce engelli biriyle görüşme yapmamışlar. İşte kısa kısa birkaç ipucu:

*Görme engelli biri görüşmeye geldiğinde engellinin talebi yoksa başka birinin aracılığıyla değil kendisiyle normal ses tonunuzla konuşun. Yardım etmek istiyor fakat ne yapacağınızı bilemiyorsanız kendisine nazik bir dille sorabilirsiniz. Özellikle yolda karşıdan karşıya geçerken etrafınıza daha dikkatli bakın belki yardımınıza ihtiyacı olan birisi olabilir. Yönlendirmeyi engelli kişinin konumuna göre yapın.

*Duyma ve Dil engeli olan birisiyle konuşurken normal ses tonu ile anlaşılır ve daha yavaş konuşun. Ağız hareketlerinizi abartmayın.

*Ortopedik engeli olan birisi sizden istemediği sürece tekerlekli sandalyesini itmeyin, değnekleri varsa koluna girmeyin. Nazik bir dille yardım teklif edebilirsiniz. Konuşurken koltuk hizanızı göz teması kuracak şekilde ayarlayın.

*İşitme engelli bireylerle iletişim kurarken göz teması kurmak önemli. Söyleneni anladığınızda tekrar edip doğruluğunu onaylamasını bekleyin.

Engelli bir adayın yalnızca engelliliği üzerine yönetilen bir mülakat yerine pozisyon ve çalışma ortamına uygunluğunu sorgulayan teknik sorular yöneltilmesi önerilmektedir. Engellilerin görüşmelerde baskı ve stresi hissettiği konu, yapabileceklerini ve potansiyellerini anlatma fırsatı verilmeden sadece engel odaklı görüşme yapılması. Engelli bir bireyin eğitim durumu, deneyimleri ve potansiyeli ile ilgilenmeyip engel durumuna odaklanmak bir insan yapılabilecek en büyük ayrımcılık olarak düşünüyorum. İşe alım sürecinde engelli adayın vasıflarına ve potansiyeline odaklanmalı, aday kuruma geldiğinde nasıl davranması gerektiği, adayın engeline uygun nasıl mülakat yapabileceği hakkında bilgi sahibi olmalı ve engelli aday için uygun çalışma ortamının yaratılmasını sağlamalıdır.10656455_10153276961918846_226741697_n

İşe alım sürecinde dikkat edilmesi gereken diğer detay engel oranı ve engel oranları arasındaki farklılıklar. Özellikle yayınlanan ilanlarda engel oranı sınırlamaları yapılır. Ancak engel oranları her engel grubu arasında da farklılık gösterir. Örneğin %60-%80 oranında bir engellinin başvurusunu gören insan kaynakları uzmanı, oran gereği adayın ağır engelli olduğu kanısına vararak olumsuz başvurusu olarak değerlendirir. Oysa o engelli aday sahip olduğu engel grubunda koltuk değneği ya da hiçbir şey kullanmayan bir kişi olabilir. Bu nedenle engel grupları ve bu grupların engel oranları hakkında yeterli bilgi sahibi olunmaması uygun aday bulma şansını azaltıyor. Nitelikli, engelli aday arıyorsanız www.engelsizkariyer.com  sitesinde ki özgeçmiş bankasından yararlanabilirsiniz. Binlerce engelli adaylarla ilgili engel grubu, engel oranı gibi bilgilerine erişebilir, istediğiniz şartlara uygun adaylara ulaşabilirsiniz. Kurucusu Mehmet Kızıltaş’ında isteği engelli bir insanı engelli çalıştırma kotası için değil, çalıştığı firmaya katma değer sağlayan çalışan yaratma bakış açısını kazandırmak.

 Yararlanılan Kaynak: Mehmet Kızıltaş, Engellilerle 360˚ İletişim (Mutlaka okuyun.)c23bd75c-9ade-4599-94c1-72ced3f40cfe-1

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s