Çalışanların İK’ya Bakış Açısı

Bu ay, HumanGroup tarafından İnsan Kaynakları Algı Anketi çalışması yapıldı. Çalışma sonucu tarafıma Sevil Gedik tarafından gönderildi. Ben de sizinle paylaşmak istedim. İşte İK Algısı!

HumanGroup, çalışanların “İnsan Kaynakları (İK) departmanları ve yöneticileri” konusunda neler düşündüğüne yönelik bir anket gerçekleştirdi. Sosyal medya üzerinde, yüzde 47’si yönetici olan yaklaşık 100 kişi ile yapılan “İK Algısı” anketine göre, çalışanların yüzde 76’sı İK departmanlarının “gerekli” olduğunu düşünüyor. Buna karşın, İK’nın şirketin stratejik kararlarında etkili olduğunu düşünenlerin oranı yalnızca yüzde 36. Katılımcıların yalnızca yüzde 13’ü “İK kar merkezidir” derken, yüzde 37’si İK’yı “maliyet merkezi”, yüzde 42’si ise “hem kar hem de maliyet merkezi” olarak görüyor.


HumanGroup Genel Müdürü Gaye Özcan, yoğun rekabette yetenekleri bulmak, elde tutmak ve geliştirmek isteyen şirketlerin “güçlü İK departmanı” istemelerine rağmen, İK’yı stratejik ortak görme konusunda ilerlemenin yavaş olduğunu söylüyor: “Bunun en önemli nedenlerinden biri elbette ankette de gördüğümüz gibi İK’nın hala maliyet merkezi olarak görülmesi. Yetenek yönetimi bugün şirketlerin bir numaralı önceliği, ancak bunu öncelikle yönetecek olan İK departmanlarını güçlendirme konusunda aynı kararlılıkta değiller.”

DİNLİYOR, ÇÖZÜM ARIYOR, GELİŞTİRİYOR

Ankete göre, İK departmanının herkese eşit mesafede durup durmadığı konusunda, çalışanların yalnızca yüzde 32’si “Evet” yanıtını veriyor. Her 10 çalışandan 7’si İK departmanının “kısmen” ya da “tamamen” çalışanlara “eşit mesafede durmadığını” belirtiyor.


İK departmanları konusunda en olumlu düşünceler, İK politikalarının bu birim tarafından belirlendiği, kurumsal kimliğin korunduğu (yüzde 48), kolay ulaşılabildiği, çalışanların sorunlarını dinleyip çözüm aradığı (yüzde 48), çalışanların gelişimi için eğitim, koçluk, rotasyon gibi olanakları sağladığı (yüzde 45) yönünde. Buna karşın katılımcıların yarıya yakını İK departmanının çalışanlar arasında iletişimi, bilgi paylaşımını, işbirliğini arttırmadığını, birliktelik duygusunu güçlendirmediğini kaydediyor.
Çalışanlara İK yöneticisi konusundaki görüşleri sorulduğunda yüzde 44’ü kendisini yöneticiye yakın hissettiğini belirtiyor. Her 10 çalışandan 4’ü, İK yöneticisine güveniyor, bilgisine, deneyimine ve kişiliğine inanıyor, sorunu olduğunda rahatça görüşüyor, ilişkileri profesyonelce yönettiğini düşünüyor. Buna karşın, İK yöneticisinin objektif karar verdiğine inananların oranı yalnızca yüzde 29.


Sonuçları özetleyen infografik için tıklayın!

Çalışanların İK’ya Bakış Açısı” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.