Mimikler Yalan Söylemez

Siyah-beyaz ve sessiz film denilince ilk akla gelen isim Charlie Chaplin’dir. Chaplin, neden sessiz filmler yaptığına ilişkin sorular sorulduğunda  “Konuşursam beni sadece İngilizce bilenler anlayacak; ama sessiz bir filmi herkes anlayabilir ve dünya İngiltere’den ibaret değil. ” diyerek sessiz iletişimin gücünü göstermiştir.

Beden dili üzerine herkesin önereceği birçok kitap vardır. Ancak mikro ifadeler üzerine yazılmış bir kitap yoktu artık var. Oğuz Benlioğlu’nun yazdığı Mikro İfadeler kitabı.

Mikro ifade ne demek?

Mikro ifadeler, 7 temel duygunun (öfke-korku-küçümseme-tiksinme-şaşkınlık-üzüntü-mutluluk) yüze yansımasıdır. Mikro ifadelerin evrensel olduğu ve kültürler arası farklılıklar göstermediği araştırmalar sonucu da ispatlanmış. Kitapta mikro ifadeleri nasıl ayırt edebileceğinizi öğrenecek, flört ve yalanlar hakkında yanlış bildiğiniz birçok şeyin doğrusunu okuyacaksınız. Ciddi bir şekilde okurken bir anda gülümseten bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Kitapta Dr. Mimik’in verdiği uygulamaları ve sahte mutluluk ile gerçek mutluluk anlatılırken ünlülerle verilen örnekleri çok beğendim.

Kitap sayesinde işe alım sürecinde doğru kişiyi seçmek için adayların mikro ifadelerinden faydalanabilirsiniz. Çünkü insanlar beden diline (makro ifadeler) ne kadar hakim olursa olsun mikro ifadelerini kontrol edemiyor. Mikro ifadeleri yakalamanız ve karşınızdaki insanın neyi anlatmak istediğini anlamak için iyi bir gözlem ve pratik şart. Bunun için Oğuz Benlioğlu’nun blog’unu da takip etmenizi öneririm. http://mikroifadeler.com/blog/

Kendisine imzalı kitabı için tekrar teşekkür ediyorum. Mimiklerin gizemini ortadan kaldıran bu kitabı en kısa zamanda okumanız dileğiyle…

“İnsanların duygu ve düşüncelerini mimikleriyle açığa vurmaları, kelimelerden daha gerçekçidir.” Charles Darwin

Kaynak: Oğuz Benlioğlu, Mikro İfadeler

Mimikler Yalan Söylemez’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.