23.Peryön İnsan Yönetimi Kongresi

Peryön’nün düzenlediği 23. İnsan Yönetimi Kongresi bu yıl 16 ve 17 Kasım tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Kongre, Sevilay Pezek Yangın’ın konuşmasıyla başladı. Türkiye’nin ve Peryön’ün önceliklerinden bahsetti. Geniş ilişki ağı yönetimine, esnek çalışma ve paylaşım ortamlarına ihtiyaç duyduğumuzu söyleyerek kongrenin açılışını yaptı.

12255721_10153816227843846_1571735513_o

Erdal Karamercan sunumunda kurumların başarılı olması için insan yönetiminin şart olduğunu söyledi. Peki insanların hayattaki başarısı neye bağlı? Duygusal zekaya ve duygu yönetimine. Yapılan araştırmalara göre hayatta başarı için duygusal zeka çok önemli. Hayatımızın %90’ının yönetimi bizim elimizde iken %10’u hayatın bize getirdikleriymiş.

Bizim diğer insanlarla olan iletişimimizi sahip olduğumuz duygularımız yönlendiriyor. Erdal Karamercan sunumunda konuyla ilgili çeşitli örnekler verdi. Önce yaşadığımız anı, durumu anlayıp sonra iletişime geçmemizin doğru olacağını ifade etti. Bir duruma tepki vermeden önce duygularını ifade etmenin iletişim için ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

“Bilişsel zeka (IQ) sizi okuldan mezun eder, duygusal zeka (EQ) hayattan!”  

Acar Baltaş’ın oturumu çok keyifli geçti. Konu: Akıllı insanlar neden yanlış karar verir? İlgi çeken bir soru. İşte vurucu sözü:

“İnsanların kararları parmak izleri kadar özeldir. Hiç kimseye karar vermeyi öğretemezsiniz.”

Merak ettiğim bir diğer konu Gelecekte Eğitim. Teknoloji ile birlikte etkileşim, paylaşım her an her yerde iken dijital çağda eğitim şimdi ve gelecekte nasıl olacak? Günümüzde eğitim sisteminin yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Banu İşçi Sezen, şu an en popüler eğitim sisteminin online eğitim, uzaktan eğitim sistemleri olduğunu söyledi. Bununla birlikte Dünya rekabet endeksine göre iş gücü verimliliği piyasasında 140 ülke arasında Türkiye 127.sırada!  Peki gelecekte bizi neler bekliyor?

12282016_10153816228478846_1510073909_o

Artık bilgiye her an her yerde ulaşabiliyoruz. Gelecekte, okullarda ve şirketlerde teoriden pratiğe geçiş olacağını belirtti. Şirketlerde bilgiyi anında deneyime dönüştüren bir öğrenme sistemi bekleniyor. İş’te öğretmeye gidilecek. Okullarda bilgi aktarımı yerine bilgiyi öğrenip gelen öğrencilerle sorgulayıcı ve düşüncelerin paylaşılıp tartışıldığı bir eğitim sistemi olacağını belirttiler. Eğitim gelecekte becerileri geliştirme haline dönüşecek!

Kongrede 2.gün        

12281724_10153816233523846_1999868545_o
İK BLOGGERLARI (BURÇİN ŞORAY’ın gözünden)

Gelelim blog yarışmasına…  Sabah yarışmaya katılan bloggerların heyecanını ben de hissettim. Yazılarını beğenerek okuduğum, tanıdığım, sevdiğim Ezgi Feda birinci oldu. Kazanan bir diğer isimler Ali Cevat Ünsal ve Merdiye Eker oldu. Kendilerini tebrik ediyorum.

Türkiye’de yan haklar trendi oturumuna merakla gittim. Sema Gökdemir, önümüzdeki yıllarda esnek yan haklara daha çok ilginin artacağını belirtti. Yapılan araştırmalardan bahsettiler. Sunumların ortasında durarak konuşma yaptıkları için görselleri paylaşamadım. Çalışan işveren seçerken seçerken nelere dikkat ediyor? sorusu ile yapılan araştırmada çalışanlar sırasıyla 1.İşini kaybetmeme, kariyer gelişimi, fırsatları ve emeklilik cevabını vermişler.

Son olarak Liderlik Nöropsikoloji oturumuna katıldım. Oturumda 3 konuşmacı 15 dakikada bilgilerini bize aktarmaya çalıştılar. Çağlayan Aktaş, şirket yaşam döngülerinin ve altyapının ortalamasının 6-8 yıla düştüğünü söyledi. Bu nedenle liderlerin değişimi yönetebilmesinin önem kazandığını belirtti.

Empati karşımızdakinin yerine kendimizi koymak değil, karşımızdakinin kim olduğunun anlama çabası.

12250791_10153816231593846_122482386_o

(Oturumda bahsedilen kavramlarla ilgili merak edenlere kaynak: http://www.turkiyeklinikleri.com/article/tr-beyinde-plastisite-ve-bozukluklari 67956.html )

İlk gün Erdal Karamercan’ın bahsettiği duygu yönetimine bu oturumda da değinildi. Kemal Kuşçu, ani verilen tepkilerin arkasında zihinleştirememenin yattığını dile getirdi. Yaşadığımız olayları sindirmeden hareket ettiğimizde zihinsel körlük yaşadığımızdan bahsetti. Beyin olayları sindirdikçe plastisitesi (öğrenme yetisi) artıyormuş. Olan olayı olduğu gibi görmenin geçmişteki olayları düşünmeden sadece o olaya odaklanıp çözmenin öneminden bahsedildi. İş yerinde yaşadığımız tüm olumsuzlukların altında zihinleştirememenin yattığını söylediler.

Aktaracağım bilgiler bu kadar. İki gün boyunca kongreden izlenimlerim:

 • Katılımcıları kayıt esnasında güzel bir sürpriz bekliyordu. Katılımcılar adına Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’na bağışta bulunulmasını takdir ettim.
 • Twitter’da #peryonkongre etiketi Türkiye gündeminde yerini aldı.
 • Gittiğim bir kongrede ilk kez graffiti yapıldı.
 • Kongrede oturum zamanları iyi ayarlanmalı ve saatinde başlamalı. Kongre geç başladı.
 • Kongrede yetenek arayan firmaların da stantlarını görmek isterdim. Stant kuran firmaların çoğu sadece kartvizit toplamaya gelmiş.
 • Geçen yıla göre nöropsikoloji, aktif yurttaşlık, çalışma yaşamında LGBT’liler gibi farklı konular seçilmesini beğendim.
 • Kongre boyunca tüm oturumların aynı katta olmasını sevdim.
 • Paralel oturumların yapıldığı salonlarda katılımcıların çoğu ayakta kaldı. Haliç Kongre Merkezi’nin salonları yoğun katılıma uygun değildi. Ayakta kalanların yanı sıra oturumlara giremeyenler oldu.
 • Peryön tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen İK Blog Ödülleri programlarda da yazılabilirdi.
 • Haliç Salonunda iki gün boyunca sahnede yer alan bisikletlerin sırrı çözülemedi.

23.Peryön İnsan Yönetimi Kongresi’ için 3 yanıt

 1. İki senedir gitmeyi çok arzu ettiğim bu kongreye sizler sayesinde gitmiş kadar oldum inanın.Kongre hakkında yazılacak yazıları heyecanla bekledim,yazılanları heyecanla okudum.Emeğinize sağlık.
  Bu arada yine sizler sayesinde o bisikletin akıbetini bende çok merak ettim. 🙂 Acaba bilen var mı?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.