Mühendisin İK’sı İK Zirvesinde!

Yıldız Teknik Üniversitesi, Kalite ve Verimlilik Kulübü tarafından 6.sı düzenlenen İK Zirvesinde konuşmacı olarak davet edildim. Meraklı, can kulağıyla dinleyen öğrencilere birkaç yıl önce aynı yollardan geçen biri olarak kendi deneyimlerimi ve tavsiyelerimi aktardım.

Neler anlattım?

Öncelikle mezuniyeti yakın olan ve İnsan Kaynakları alanında kariyer hedefleyenlere hemen staj deneyimine sahip olmalarını, bu alanda merak ettikleri konular ile ilgili dönemsel proje yapmalarını, sadece kendi üniversitelerinin değil birçok üniversitenin organize ettiği zirvelere, kariyer günlerine katılmalarını, mülakat simülasyonları ile mülakatlar öncesi prova yapmalarını önerdim. Bununla birlikte insan kaynakları ile ilgili sürekli araştırma yapmalarını, kitapları, tezleri, blogları  okumalarını ve Linkedln’i network için kullanmalarını önerdim. Üniversitenin hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerine iş hayatına adım atmadan önce İngilizce öğrenmelerinin öneminden ve kulüplere katılmalarının faydalarından bahsettim.

dscf1115c-3

Zirvede, öğrencileri izlerken dikkatimi çeken bazı detaylar oldu. Katılımcıların bir kısmı isteklerini eyleme geçirmek için son sınıfa kadar hiç çaba harcamadan İK’cı olmak istiyor. Son sınıf öğrenci olup çalışmak istedikleri alanda hiç staj/proje/gönüllü staj vb. deneyim kazanmamış, eğitim almamış katılımcılar vardı. Emek olmadan, çalışmadan hiçbir isteğin gerçek olamayacağını anlattım.

Bir diğer gözlemim de üniversiteye yeni başlamış öğrencilerin bilgiyi almada istekli olmaları, bilinçli bir kariyer yolu çizmek için hevesli olmalarıydı. Zirve ekibinde daha birinci sınıfta olup kulüp çalışmalarında gönüllü yer alanlar vardı. Kariyer tercihini doğru yapmak için kendini geliştirmek isteyen çok öğrenci vardı. Endüstri mühendisliği okuyanlara 2.sınıf stajından itibaren hangi alana yönelmek istiyorlarsa denemeye başlamalarını önerdim. Ben ilk sınıf stajımda üretim departmanında bir kariyer hedeflerken staj sonrasında beni mutlu etmeyeceğini aslında bana göre bir alan olmadığını keşfetmiştim. Alan derslerini de almaya başladıkça da hangi alana yönelmek istediğiniz ile ilgili daha sağlıklı karar vereceksiniz. O nedenle ilk sınıftan hemen şu alanda çalışmak istiyorum deyip keskin, net karar vermemek lazım. Kişisel yetkinliklerin, becerilerin keşfedildiği üniversite döneminde hangi alanın kişiyi daha başarılı ve mutlu edebileceği ilk senede belli olmaz.

Öğrencilerin paylaştığı genel sıkıntısı gönüllü staj yapabilecek firmalar bulamamak. Bunun için şirketler son yıllarda “İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı” kapsamında İŞKUR Stajyeri alıyor. Hangi alanda gönüllü staj deneyimi arıyorsanız kariyer sitelerinde İŞKUR İşbaşı Stajyeri ilanlarına başvurabilirsiniz. Böylece hem sigortanız ve ücretiniz İŞKUR tarafından karşılanıyor hem de kazanacağınız gönüllü deneyime sahip oluyorsunuz. 🙂

Zirve organizasyonunda emeği geçen tüm kulüp üyelerine, Beyza Elbir’e ve Berk Özdemir’e teşekkür ediyorum.

blog-ytu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.