Yetenek Kaşifi

Geçtiğimiz ay hem iş hem de özel hayatta kullanılabilecek yeni bir model sunan Ozan Dağdeviren’in “Yetenek Kaşifi”  kitabı elime geçti. Mesleki açıdan faydalı olabileceğini düşünerek sayfaları çevirirken beni şaşırtan şey, kitabın teori ve pratik olmak üzere iki kısımdan oluşmasıydı. Okurken keşke mesleki kitapların çoğu böyle hazırlansa diye düşünmeden edemedim. Teorik kısım işe alım süreci, mülakat türleri, aday psikolojisi gibi konuları içeriyor. Pratik kısımda 7 ilkeden oluşan Zirve Modeli anlatılıyor. Her ilkenin sonunda da kilit ipuçları ve kitabın içinde konulara ayrılmış kitap önerileri var.

ceren bandırma
Çalışma masam 🙂

Kitabı okumanızı arzu ettiğim için bugün yalnızca önemli bulduğum, paylaşmak istediğim bazı noktalara değineceğim.

Kitapta çoğu şirketin işe alım sürecinde sadece pozisyon odaklı olduğu, adayın organizasyona neler katabileceğinin göz ardı edildiğine yer verilmiş. Doğru. Şirketlerin çoğu aday odaklı görüşme yapmamaktadır. İşe alım yapan kişilerin Kilit Performans Göstergeleri (KPI) (görüşme sayısı, boş pozisyon kapatma süresi vb.), hissetikleri zaman baskısı ve ezber sorular yöneltmeleri karşılığında ezberlenmiş cevaplar almaları yetenekli ve organizasyona becerileri ile katkı sağlayabileceği adayları tanıyabilme şansını azaltıyor. Adayı tanımaya yönelik sorular sormanın ve önemsenmeyen hobilerin, ilgi alanların aslında önemli olduğunu konusu geçmişken hatırlatmak istedim. Adayı tanımaya yönelik sorular sormak hem adayı rahatlatıp samimi bir sohbet ortamı yaratıyor hem de ezbere verilen cevapları ortadan kaldırıyor. Kitapta da bahsettiğim modelin 1. ilkesi bunun üzerinde durup okuyucularına güzel öneriler veriyor.

Kitapta anlatılan modelin 6.ilkesinde de değerlerin önemine yer verilmiş. Bizi biz yapan değerler… Değerlerimiz davranışlarımızı, algımızı, ön yargılarımızı şekillendirmiyor mu?  Koşturup giderken farkında olarak ya da olmayarak değişiyoruz. Özellikle karşımızdaki insanları ya da adayları ön yargılarımızla değerlendirebildiğimizi unutmamak gerekiyor. Bu nedenle objektif olabilmek için kendi değerlerimizi, ön yargılarımızı ara ara sorgulamak, keşfetmek hem iş hem özel yaşantımız için önemli.

Bir diğer önemli husus saygı. Bana göre bu çok önemli. İlk gelen adaya nasıl güler yüzlü ve enerjik davranılıyorsa, sabahın verdiği zindelikle dikkat dağılmadan dinleniyorsa son gelen adaya da aynı şekilde davranılmalı, aday saatlerce bekletilmemelidir/unutulmamalıdır. Mutlaka görüşme süreci ile ilgili bilgilendirilmelidir. Konu ile ilgili yazarın güzel bir cümlesini paylaşarak yazıyı noktalıyorum.

“Adayların saygı duydukları şirketiniz, pozisyonunuz, unvanınız ve karar verme yetkisine sahip olmanızdır, “siz” değil.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.