İnsan Kaynakları Algısı

Merhaba,
Yeni yılın ilk yazısında biraz gözlerin açılmasını istediğim bir konudan bahsetmek istiyorum. İK Algısı! Toplumun, üniversite öğrencilerinin ve insan kaynakları kariyeri hedefleyenlerin algısı.

Toplumda, üniversite öğrencilerine en rahat gözüken, oturduğu yerden süslenip püslenip para kazanan, patronculuk oynayan, tanıdığa, eşe dosta ayrı muamele ediyor gözüyle bakılan bir departman. Bazı patronlarda da onun yaptığı işi ben de yaparım muhasebeci sigortasını yapsın bitsin gitsin bakış açısına sahip olanlar da var. Üniversitede öğrencilerin insan kaynaklarını isteme nedenini sorduğumda çoğunluğun söylediği şey iletişimim çok iyi, insanlara yardım etmeyi seviyorum o nedenle insan kaynakları istiyorum. Yardım etmek insan kaynaklarında çalışmak isteme nedeni değil. İnsana yardım etmek istiyorsanız sivil toplum kuruluşları var bu kuruluşlarda çalışabilirsiniz. Daha bilinçli nedenleriniz, amaçlarınız olmalı diyorum. Gerçekten insan kaynaklarında çalışma isteğinin nedenlerini bulmalısınız. İnsan kaynaklarında kariyer geleceğiyle dünyaya bakan gençlere bir sözüm var.

“İK siz hayal ederken başınızdan geçenlerdir.”

50247585_598267153964812_8580274531946463232_n
HR Reset’te Ata Özdemirci’nin sunumdan alınan bir görsel.

İşe girdiğiniz zaman hayaliniz nedir bilmiyorum ancak gün sonunda kendinizi excel’de veri girişi yaparken buluyor olacak, excel’de formüllerle üçün beşin hesabını yaptığınız ve sürekli değişen raporlar silsilesi ile uğraşıp duruyor olacaksınız. Bir de o vergi dilimleri nedeniyle maaşında vergi kesintisi artınca benim maaşım niye eksik yattı diye hesap soranlara ve brüt maaş nedir diye gelenlere açıklama yaparken kendinizi bulabilirsiniz. İşe alım sürecinde sırf birilerinin tanıdığı diye işe almak zorunda kaldığınız (aslında organizasyonda bir ihtiyaç olmadığı halde unvan ve pozisyon uydurulan) insanlar olabilir. Bir de o insanlar sırf birilerinin tanıdığı diye oturup pozisyon bazında değil tanıdık kafasına göre maaşta alıyorsa diğer çalışanların gözünde şirket algısını yönetebilecek misiniz?
Olumlu olan aday görüşmelerinin bir de o pozisyonun yöneticisi ile ikinci kez organize ettiğinizde yönetici bunu önemsemediği için adayla baş başa ikinci görüşmenizi yaparken kendinizi bulup belki de sinirleneceksiniz. Doğru soru sormayı beceremeyen analiz, muhakeme yeteneği olmayanlar sizin işe alım sürecinizi küçümseyen yöneticiler karşınıza çıkabilir. Ancak yine o yöneticiler, ekibinden birine geri bildirim vermekten aciz olduğu ve doğru iletişim kuramadığı için bu sefer ilk çözemediği,yönetemediği problemde sen konuş deyip problemin ne olduğunu bile anlatamadan kötü polis olmanızı isteyebilir.
Performans değerlendirmelerini 40 kere hatırlata hatırlata yaptırmak için kendinizi hırpalayabilirsiniz. Ya da 360 derece performans deyince aşağıdaki gibi bir durumla karşılabilirsiniz.

capture

Mobbing ya da tacize maruz kalıp bunu söyleyemeyen çalışan ya da söyledikten sonra o yöneticinin mobbing veya cinsel tacizde bulunduğuna dair kanıt bulma ve ne yapacağınıza dair süreç siz de olacak. Susuyorsanız, göz yumuyorsanız zaten insan kaynaklarında çalışmayın!

capture
http://www.forumobing.net/rapor.htm linkten raporu okumanızı öneririm.

İşten çıkan/çıkarılan insan gün gelip işverene dava açtığında hiç mahkemelere gitmeyen siz iş mahkemelerinde kendinizi şahit olarak bulabilirsiniz. İnsan kaynaklarında gelecek stratejileri için projeler üretirken gün sonunda disiplin süreçleri içinde tutanak tutarken kendinizi bulabilirsiniz. Şirkette çalışanlardan biri iş kazası geçirdiği için olay tutanağı hazırlarken kendinizi bulabilirsiniz.
Yıl sonu ve yıl başı ücretin konuşulduğu dönem ve işten çıkarma süreci belki de en çok sinirlerinizin yıpranacağı dönemler olacak.

Unutmadan bilgi gizliliği konusuna dikkat etmeli, iş çevrenizde ne söylediğinize, attığınız maillere daima dikkat etmelisiniz. İş hayatında söz uçar yazı kalır.

Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.