Online Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pandemi dönemi ile birlikte yüz yüze mülakatların yerini online mülakatlar aldı. Peki online mülakatta nelere dikkat edilmeli? Bu sorunun cevabını deneyimlerimden yola çıkarak sizler için maddeler halinde paylaştım.

 1. Şirketten gelen davet mailinde online görüşülecek platformu görüşme gününden önce bilgisayarınıza veya telefonunuza indirin. Davet mailinde görüşme linkinin gelip gelmediğini kontrol edin.
 2. Görüşme gününden önce görüşme yapacağınız ortamı,yeri belirleyin. İnternet bağlantısının yüksek olduğundan, görüşmeyi yapacağınız cihazın (telefon/laptop/tablet) şarjının dolu olduğundan, kulaklığınızda bir problem olmadığından emin olun.
 3. Görüşme gününden önce görüşme yapacağınız yeri, arka planınızı, kameranın konumunu, yüzünüzün karanlığa düşmeyecek şekilde, aydınlık bir ortam için ışığınızı ayarlayın.
 4. Görüşme gününden önce yüz yüze görüşmede önem verdiğiniz gibi dış görünümünüze önem verin. Görüşme gününden önce ne giyeceğinize karar verin ve görüşme gününde profesyonel bir imaj sergileyin.
 5. Görüşme gününden önce şirketi, şirketin sosyal medya hesaplarını ve bulunduğu sektörü araştırın. Başvurduğunuz ilanı, pozisyonu bir kez daha gözden geçirin. İlanda belirtilen yetkinliklere göre soru sorulacağı için size sorulacak sorulara karşı kendi kendinizi videoya alıp prova yapın.
 6. Görüşme günü bulunduğunuz ortamda birlikte yaşadığınız kişiler varsa görüşme saatini ve süresini haber verin. Sizi kimsenin rahatsız etmeyeceğinden emin olun. Görüşme günü kendinize sessiz bir ortam ayarlayın.
 7. Görüşme günü görüşme yapacağınız ortamda son kontrolleri yapın. İnternet bağlantısını, arka planı, ışığı, sesi, duruşunuzu kontrol edin. Yanınızda 1 bardak suyunuzu bulundurun.
 8. Görüşme zamanından 5 dakika önce online olun ve tam zamanında görüşme linkine tıklayıp görüşmeye bağlanın.
 9. Görüşmeye bağlandığınızda kamera ve mikrofonun açık olduğundan emin olun. Karşınızdaki ile ses ve görüntüde bir sorun olup olmadığını teyit edin.
 10. Görüşme sırasında karşınızdaki kameraya bakarak, görüşmeyi gerçekleştirdiğiniz kişi ile göz teması kurarak görüşmenizi gerçekleştirin.
 11. Görüşme sırasında gülümseyerek, kambur olmayan bir duruşla ve çok hızlı konuşmamaya dikkat ederek görüşmenizi gerçekleştirin.
 12. Görüşme sırasında görüşme süresine dikkat ederek cevaplarını verin ve süreyi verimli kullanın.

Bununla birlikte özgeçmiş/cv hazırlama check-listimi de https://cerenbandirma.com/2015/05/16/ozgecmis-hazirlarken-liste-kontrolu-yaptiniz-mi/ okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.