Vakalar

VAKA 1176062_3

Kaan Bey, Ceres Bank’ın şube müdür yardımcısı olarak 12 yıldır çalışmaktaydı. Çalışkan ve girişken olmadığı gerekçesi ile hiçbir şube yöneticisi kendisiyle çalışmak istemiyordu. Bu nedenle 12 yılda 8 şube değiştirmişti. Dokuzuncu şubesindeki yönetici Emre Bey, Kaan Beyin bu geçmişini öğrenmişti. Ekonomik olarak ta tatmin olduğunu öğrenen yöneticisi onu başka bir yere tayin ederek işin kolay yolunu seçebilirdi. Ancak Kaan Beyin durumunu önce incelemeye ve gözlemlemeye karar verdi. Kendisinin ilgi görmekten ve geri bildirimler almaktan hoşnut olabileceğini düşündü ve bu yönde çalışmaya başladı.

Şubenin kuruluş yıl dönümünde Emre Bey, tüm personel için bir eğlence düzenledi. Hazırlattığı pastanın üzerine, Kaan Beyin denetiminde olan önemli bir finansal tabloyu yazdırdı. Kaan Bey, bu ilgiden ve iş arkadaşlarının tablodan dolayı onu kutlamalarından çok duygulandı. Bu olaydan sonra Kaan Beyin davranışları olumlu yönde değişti ve bir yıl içinde başka bir şubeye yönetici olarak atandı. Bu olaydan sonra Ali Beyin başarısının yükselmesi; yöneticisinin durumu dikkatle gözlemlemesinin ve her iki taraf için yararlı bir sonuç getirecek biçimde davranışsal yeteneklerin kullanılmasının bir sonucudur.

*Sadece kurum ve kişilerin isimleri değiştirilmiştir.

VAKA 2

Gen Yatırım Şirketinde kariyerine satın alma bölümünde başlayan Ahmet Bey, iki yıl sonra kariyerin de değişiklik yaparak bir yıldır önce pazarlama bölümünde çalışmaya başladı. Ancak pazarlama bölümündeki kariyeri hayal ettiği gibi olmamış yaptığı işleri yetiştirememeye başlamış ve özgüveni gittikçe azalmıştı.

Bir gün satın alma bölümünde çalışanlardan birinin işten ayrıldığını öğrenen ve insan kaynaklarının pozisyonu doldurmasından habersiz olan Ahmet Bey, satın alma biriminin yöneticisi ile samimiyetine dayanarak görüşmüş ve anlaşmıştı. Yönetici ise işi, yeniden birisine anlatmaktansa tanıdığı birinin tekrar arasına dönmesini istemiş ve Ahmet Beye boşalan pozisyonun dolduğunu söylememişti.

Pazarlama birimi yöneticisine ve insan kaynakları yöneticisine önceden görev değişikliği isteğinden bahsetmeyen Ahmet Bey, satın alma yöneticisi ile görüşmenin verdiği güvenle insan kaynakları birimine gelmiş ve görev değişikliği talebinde bulunmuştu. İnsan kaynakları tüm bu gelişmelerden habersiz Ahmet Beye boşalan kadronun dolduğunu, sözleşmenin yapıldığını ve birkaç gün sonra kişinin işe başlayacağını söylemişti.  Bunun üzerine Ahmet Bey, satın alma birimindeki yönetici ile görüştüklerini ve konuşmalarını anlatmış, pozisyon için kendisiyle anlaştığını söylemişti.

İK yöneticisi satın alma biriminin kendi başına iş yapmasına sinirlenmiş ve bu olayı kendisinin Ahmet Beye ve yönetime açıklaması gerektiğini iletmişti. Bu arada ik yöneticisi pazarlama birimi yöneticisi ile görüşmüş ve kişinin durumundan bahsetmişti.

Ahmet Bey, satın alma biriminde işe başlayacak olan kişinin de işini elinden almak istemiyordu. Artık ne pazarlama bölümünde ne de satın alma bölümünde çalışmak istiyordu. Aradan birkaç saat geçtikten sonra Ahmet Bey, istifa dilekçesi ile insan kaynakları birimine gelmiş ve işinden ayrılmıştı.

Sizce insan kaynakları nasıl bir çözüm yoluna gidebilirdi? Önerilerinizi bekliyorum.

*Sadece kurum ve kişilerin isimleri değiştirilmiştir.

VAKA 3

Batı Bilgisayar Şirketi, Bilgi İşlem Bölümünde çalışan Ayça Varlı, şirketin başarılı bir çalışanıdır. 10 yıldan beri planlama kısmında çalışmaktadır. 10 yıl önce eşinden ayrılmış ve 12 yaşında şeker hastası olan oğluyla birlikte yaşamaktadır. Oğlu günde 4 doz insülin almaktadır. Bir gün eve geldiğinde oğlunu şeker komasına girmiş bir şekilde bulur.  Oğluyla uzun bir süre hastanede kalmak zorunda kalır. Bu durum nedeni ile Ayça Varlı, işten ayrılmaya karar verir.

Bu süreçte insan kaynaklarında çalışan birisi olarak siz ne önerirdiniz? Yorumlarınızı bekliyorum

Merak edenler olayın devamı:

Batı Bilgisayar Şirketi başarılı bir çalışanını kaybetmeyi değil, çözüm yaratmayı seçmiştir. Ayça Varlı, istifa kararını yöneticisine bildirmek ve istifa etmek için şirkete gelir. Yöneticisi ile konuşmaya gittiğinde yönetimin kendisine hazırlamış olduğu yeni çalışma planını öğrenir.  Şirket, kendisinin evden çalışmasını istiyordu. Bunun için gerekli olan imkanları da sağlamıştı. Ayça Hanım,  böylece evinden işlerini yapabilecek, oğluyla ilgilenebilecekti.  Sonuçları ise hem şirket için hem de çalışan için güzel oldu. Üç ay sonra Ayça Hanımın performansındaki artış şirketin ne kadar başarılı bir çözüm getirdiğinin ispatı olmuştur.

* Olaylar gerçektir. Sadece kurum ve kişilerin isimleri değiştirilmiştir.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s